Jak jsem se začal otužovat

 

otuž2


Moje oficiální první pravidelné otužování začalo před 6 lety, ale vraťme se o hoooooodně let nazpět. Bylo mi asi 12, únor 89-90 (přesný rok si nepamatuji) zamrzlý Hamerský potok v Jindřichově Hradci a splav (mini přehrada). Tenkrát sem přišel s partou kamarádů si zabruslit a užít si krásně zamrzlou ledovou plochu. Při nazouvání bruslí došlo ke změně těžiště těla a málo zamrzlá plocha udělal své. Ano propadl jsem se, ale naštěstí jsem stačil roztáhnout ruce a nezajel pod led celý. Jestli předpokládáte, že se kamarádi začali smát až brečeli, předpokládáte správně.

Je rok 2015 a já v relativně teplé zimě při procházkách pozoruji plavce, kterému ledová voda nevadí a plave si sem a tam. Tohle byl ten impuls, který mě přivedl k otužování. Chtěl jsem prostě vědět jaké to je a jak na to bude reagovat mé tělo. Začal jsem s otužováním ve stejnou zimu, jen pár dní po tom co jsem nad tím začal přemýšlet. První kontakt s takhle ledovou vodou byl šok. Vlezl jsem tam po pás, nekontrolovatelně rychlé dýchání a šok udělalo své a já vyběhl z vody jako sprintér.

Posuňme se do přítomnosti, do roku 2021. Dnes se chodím otužovat prakticky každý den. Není to o fotce na facebooku (i když pro některé to je jediná motivace), není to o rekordech jak dlouho tam kdo vydrží, není to o pozérství a machrování před druhýma. Je to o pocitu, o pravidelnosti, režimu, překonání sám sebe a vystoupení ze své komfortní zóny. Musí vás to bavit, naplňovat pocitem klidu a uvolnění. Ve vodě zůstávám od 2 do 5 minut podle toho jakou mám zrovna náladu a chuť. Užívám si ty pocity když se svlékám v mrazu, vstupuju do ledové vody a tělo začíná reagovat.

Když bych dnes měl radit druhým jak začít, tak bych řekl: vynechte studené sprchy a začněte na začátku podzimu rovnou na volné vodě. Začněte svléknutím do plavek nebo bez (nahota není hřích) a vnímejte jak vaše tělo reaguje na okolní teplotu, vydržte tak pár minut. Poté pomalu vstupte do vody, stačí jen po kotníky. Pokud vám to bude nepříjemné, vystupte z vody a projděte se po břehu. Opět vstupte do vody a tentokrát po kolena nebo po pás. Pokud vám to bude opět nepříjemné, opakujte předchozí postup. V opačném případě se osmělte (namočte si ruce a studenou vodu si naneste na tělo). Když vám ani to nebude nepříjemné, ponořte se do vody až po krk. Dýchejte pomalu a mělce, snažte se uklidnit a vnímat své tělo jak jím prochází chlad, který se postupně mění v teplo. Ano v teplo, tělo začne reagovat a vám se bude zdát, že to hřeje.

Na začátku jsou nejhorší dolní končetiny od kotníků po prsty a horní končetiny od zápěstí po prsty. Není třeba se do vody nořit celý až po krk, klidně si nechte ruce nad vodou. Vydržte ve vodě jen chvilku, jak dlouhou je individuální. Já tvrdím, že do té doby než začnete drkotat zuby.Choďte se otužovat takhle na začátku co nejčastěji a hlavně pravidelně. Otužování je o pravidelnosti a o radosti, pocitu naprosté odevzdanosti. Pokud pochopíte proč to děláte, pochopíte i své tělo a otužování se vám stane denním rituálem.

Nebudu se sem rozepisovat co všechno se s tělem děje, jaké fyzické, psychické a všeobecně zdravotní benefity otužování má. Najděte si to na googlu, určitě nejznámější propagátor otužování je ledový muž Wim Hof a jeho instruktoři (učitelé chladu a dechu) (wimhofmethod.com) Co vám, ale napíšu je, jaký přínos to mělo na mě. Určitě zdravotní, od té doby nevím co je nachlazení, rýma, kašel, teploty. Více si sám sebe vážím, protože jsem to dokázal a stále se otužuji. Vystoupil jsem ze své komfortní zóny a zima se stala mým přítelem. Rozhodně jsem se dostal do lepší psychické pohody. Jo a taky ušetříte za oblečení protože i v zimě vám bude stačit triko a lehká bunda.

To je za mě vše, co jsem vám chtěl těmi pár řádky říct, jak jsem začal s otužováním.

V případě dotazů mě klidně kontaktujte na FB/mircoik

 

 

Copyright (C) 2021. Všechna práva vyhrazena. Autor: Míra - FB/mircoik

Pro převzetí části nebo celého článku je nutno mít schválení autora.

Článek má pouze informativní charakter pro lepší porozumění dané problematice, nelze jej vykládat jako poradenství pro konkrétní situaci nebo osobu. Pro individuální využití je problematiku nutno konzultovat s odborníkem v dané oblasti (např. Vaším lékařem). 

Zpět do obchodu