Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

 

 

17422760538_bc59b9b715_b

Rhodiola je rostlina z čeledi tlusticovitých, která se vyskytuje v mírném a chladnějším klimatu spíše ve vyšších polohách i přes 2000 m. Jako bylina pro výrobu doplňků stravy pro sportovce i nesportující populaci je rhodiola známá již několik desetiletí, ovšem některé účinky jsou známé teprve krátce.

Adaptogeny jsou míněny především byliny a jejich extrakty (ale potenciálně i chemické látky), které jsou schopné příznivě ovlivňovat organismus, který je ve stresu vlivem okolního prostředí, což je například tělesná nebo psychická zátěž, chlad, horko, nemoc. Celkově adaptogeny příznivě ovlivňují regeneraci, hojení tkání, metabolismus. Je vhodné připomenout, že i růst svalů je forma hojení tkáně, přesněji mikrotraumat svalových vláken vznikajících v důsledku tréninku.

 

Psychika:

Především ovlivnění tvorby (snížené odbourávání) serotoninu a beta-endorfinů. Zlepšuje se tím nálada, psychická odolnost a v důsledku toho i odolnost proti přetrénování, protože přetrénování začíná v psychickém stresu ze zátěže. U serotoninu i beta-endorfinů je uváděna podpora anabolických procesů (regenerace po tréninku).

 

Opakované podávání po dobu 4 týdnů snižuje pocit únavy a zlepšuje soustředění a paměť. Může se tedy používat i u studentů nebo při náročné manažerské aktivitě. Udává se stimulační efekt přibližně o polovinu vyšší než u kofeinu, u některých osob může příjem zhoršovat usínání, proto se příjem doporučuje spíše ráno a dopoledne.

 

fitness-men-sports-gym

Fyzická výkonnost:

Udává se ovlivnění tvorby dopaminu (snížené odbourávání), tedy přímo ovlivnění svalové činnosti (potažmo tedy i vliv na Parkinsonovu chorobu). Zvyšuje imunitu a upravuje hladinu glukózy v krvi, což je významné jak u sportovců, tak u nesportujících osob a diabetiků. Doporučuje se jak pro vytrvalostní, tak pro silové sporty. U vytrvalců zlepšuje zásobení kyslíkem a odolnost organismu při nedostatku kyslíku, vhodná je kombinace s Inosinem. Doporučuje se i pro silové sporty.

 

Rhodiola zvyšuje tvorbu makroergních fosfátů, ATP a CP, převedeno do praxe, významně zvyšuje využití konzumovaného kreatinu. Tedy pokud berete kreatin, jeho účinky zesílíte současným příjmem rhodioly. I příjem samotné rhodioly navozuje efekt podobný příjmu kreatinu, běžně se udává zvýšení síly o 12 % během krátké doby podobně jako u kreatinu.

 

Kromě toho rhodiola zvyšuje tvorbu DNA a RNA, opět převedeno do praxe to znamená, že podporuje novotvorbu bílkovin, tedy růst svalové hmoty. Za úvahu stojí i možnost, že se tím snižuje tvorba odpadních metabolitů nukleotidů, které jinak zatěžují organismus.

Rhodiola snižuje tvorbu katabolického hormonu kortizolu, který se vyplavuje při stresu a zátěži, tedy také při tréninku. Nadměrná tvorba kortizolu je běžná i po skončení tréninku a je nežádoucí, protože se potom první hodinu a půl po zátěži ještě „pálí svalová hmota“. V praxi tedy rhodiola omezuje nežádoucí spalování svalové hmoty.

 

Copyright (C) 2021. Všechna práva vyhrazena. Autor: Crazy Labz s.r.o. - Pro převzetí části nebo celého článku je nutno mít schválení autora.

Článek má pouze informativní charakter pro lepší porozumění dané problematice, nelze jej vykládat jako poradenství pro konkrétní situaci nebo osobu. Pro individuální využití je problematiku nutno konzultovat s odborníkem v dané oblasti (např. Vaším lékařem nebo trenérem). 

Zpět do obchodu